kom

Jacek jest 17-letnim chłopcem z MPD (Mózgowe Porażenie Dziecięce), Epilepsją i Retinopatią wcześniaczą 5 stopnia. 16 lat temu staraliśmy się dla Jacka o operację oczu w Klinice „Schepens Retina Associates Foundation” w Bostonie, bo w Polsce nie było to możliwe. Mimo usilnych naszych starań, nie udało się nam zebrać potrzebnej kwoty.

Gdy Jacek ukończył 10 miesięcy, zrobiono mu operację oczu w Palidoro we Włoszech. Niestety było już za późno. Siatkówki w obu oczach zaczęły już twardnieć. Usunięto tylko zaćmy i założono lekarstwo, aby zmiękczyć siatkówki – bez rezultatu.

Obecnie Jacek ma tylko poczucie światła. Tak samo jak operacja oczu potrzebna jest jemu rehabilitacja. Aby jednak przynosiła ona efekty, jeździmy obecnie 8 razy w roku na dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny do bardzo dobrych ośrodków (koszt jednego turnusu wynosi nas ok 7 000 zł). Jest tam kompleksowa i intensywna rehabilitacja, która naprawdę daje rezultaty. Po każdym turnusie widać postępy: w trzymaniu głowy (nie spada mu ona do tyłu, a gdy spada do przodu, potrafi ją podnieść do góry), rozpoznaje obrazki w formacie A5- szczególnie fluorescencyjne w ciemni- jest w stanie pokazać ręką prawidłowy oraz nazwać niektóre z nich, liczy do 6-ciu,  powtarza pewne samogłoski, rzeczowniki, imiona, odgłosy zwierząt, umie samodzielnie zjeść batonika trzymając go w rączce. Niestety, gdy pojawiła się Epilepsja syn musi ćwiczyć więcej, by uzyskać ten sam efekt. Mimo wszystkich przeciwności  losu nie poddaje się.

Od września 2012r. Jacek ruszył do przodu z mową. Zajęcia logopedyczne i biofeedback przyniosły wreszcie oczekiwane efekty. Kiedyś trzeba było długo czekać, by powiedział „a”, a teraz opowiada i śpiewa, że czasem buzia mu się nie zamyka (co naprawdę mnie cieszy). Wymawia coraz więcej nowych słów (próbując je łączyć), a śpiewa modulując głosem w rytm piosenki.

Choć nieraz ogarnia nas bezradność i bezsilność wobec tych trudności życiowych, to wierzymy i liczymy na ludzką dobroczynność. Wpłaty prosimy kierować na poniższe konto:

Bardzo liczymy na Państwa pomoc – Rodzice